Čo má vedieť predškolák?

Dôležitá je školská zrelosť a školská pripravenosť. Školská zrelosť je jednoznačne záležitosťou zrenia organizmu (či spĺňa vývinové zákonitosti s ohľadom na svoj vek). Priemerný vek pripravenosti na školu je 6,5 rokov. Všeobecne platí, že u dievčat narodených od júla a u chlapcov od marca je lepšie posúdiť školskú zrelosť individuálne, odborným pracovníkom, pedagogicko-psychologickou poradňou. Rozdiely sú medzi chlapcami a dievčatami. Chlapci dozrievajú neskoršie, hlavne motorika ruky a sústredenie.

Školská zrelosť je podmienená dosiahnutím takej telesnej, rozumovej, sociálno-citovej a pracovno-motivačnej spôsobilosti dieťaťa, aby bez problémov zvládlo nároky, ktoré na neho kladie škola. Z pedagogického hľadiska sa viac využíva pojem školská pripravenosť a tá je determinovaná kľúčovými kompetenciami dieťaťa, ktoré sú chápané ako spôsobilosť človeka preukázať určité vedomosti, zručnosti a schopnosti v praktickej činnosti.

Podrobnosti nájdete na nasledujúcich stránkach:

Čo má vedieť budúci prvák

15 vecí, kým pôjdem do školy